Sederová večeře

Redakce Církev bloguje

Na velikonoční čtvrtek jsme se nechali inspirovat židovským svátkem pesach a uspořádali jsme sederovou večeři s křesťanským výkladem. Byla to pro nás netradiční a zajímavá událost, kterou jsme pořádali letos poprvé. Tuto večeři jsme plánovali již předloni, ale kvůli pandemii covid se tehdy neuskutečnila.

Sederovou večeři židé každoročně pořádají na svátek pesach, kterým si připomínají vyvedení izraelitů z egyptského otroctví. Tato večeře má přesně stanovený průběh a pořadí úkonů (seder znamená hebrejsky pořádek). Hlavním jídlem večera bylo jehněčí, krůtí a kuřecí. Součástí byly i další symbolické pokrmy. Je to zroa, opečená kost se zbytky masa, která symbolizuje připomínku obětního beránka. Dále pak vejce uvařená natvrdo, ty představují symbol nového života a také Izraele. Izrael je přirovnáván ke žloutku, který nikdy zcela nesplyne s bílkem, stejně jako Izrael nikdy nesplynul během pobytu v Egyptě s okolními národy. Dalšími pokrmy jsou maces (nekvašený chléb) a hořké byliny, které židům připomínají hořkost otroctví. Může se jednat například o křen nebo rukolu. Na tradičním stole nesmí chybět ani slaná voda, připomínající zázrak přechodu přes moře a dále také charoset. Charoset je směs strouhaných jablek s oříšky, mandlemi a skořicí, zakápnutá červeným vínem. Tento pokrm nám připomíná materiál, který byl potřeba na dělání cihel, které museli zotročení Izraelité dělat pro faraona. Posledním pokrmem, který tato večeře musí obsahovat
je karpas. To je zelenina, jako například ředkvička, brambor nebo cibule. Součástí večera je i pití vína, které symbolizuje radost a štěstí. Víno se v průběhu večera pije z pohárků čtyřikrát – dvakrát před večeří a dvakrát po večeři. Každý z pohárků má jiný význam (pohár posvěcení, pohár soudu, pohár vykoupení a pohár království). Při tomto svátku se také čte pesachová hagada, což je příběh o vyvedení Židů z Egypta. Text hagady je založen na rituálu předepsaném v období druhého židovského chrámu. Hagada obsahuje komentáře převzaté z
midraše a Talmudu, modlitby, požehnání a žalmy spolu s výklady různých obřadních aktů a dodatkem s tradičními sederovými písněmi.

Tímto krásným odpočinkovým večerem ve vzájemném obecenství lásky, radosti a pokoje nás bravurně provedl Přemek Kavalec. Výbornou večeři, které se zúčastnilo více než 30 lidí pro nás připravili manželé Sedláčkovi s týmem. Moc vám děkujeme!

Share